Bezpieczeństwo finansowe elementem pracy z budżetem

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie. Jednym takie poczucie daje rodzina, bliscy, dom. Innym stała praca i posiadane oszczędności.

 Odważę się jednak stwierdzić, że stałość naszego poczucia bezpieczeństwa związana jest nierozerwalnie z pieniędzmi i możliwością ich zarabiania. Nawet osoby, których ostoją jest dom i rodzina potrzebują środków, aby tę rodzinę wykarmić, a dom utrzymać. To właśnie te, niejednokrotnie ciężko, zarobione pieniądze pozwalają na utrzymanie określonego standardu życia.

Zdarza się, że przeżywamy okres gorszych zarobków, utraty pracy czy nieprzewidzianych wydatków. Jednak fakt, że jesteśmy fizycznie w stanie wykonać jakąkolwiek pracę, daje nam możliwość powrotu do “normalności”. Ważniejsze więc jest to, że MOŻEMY pracować, a nie to ile ta praca jest warta.

Z drugiej strony pojawiają się  w życiu sytuacje, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na naszą zdolność zarobkową. Są to ryzyka, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy. Jednak powinniśmy być świadomi ich istnienia i tego, czy poradzimy sobie, jeżeli się pojawią. Czy wystarczy nam pieniędzy na leczenie i rehabilitację? Czy będzie nas stać na wycofanie się z życia zawodowego na jakiś czas? Czy jednak trafimy na stronę zrzutki.pl?

Pracujemy świadomie ze swoim bezpieczeństwem czy poddajemy się losowi?

Statystyki mówią, że coraz więcej z nas obawia się o swoją finansową przyszłość. Obawy te deklaruje 56% społeczeństwa. Można to odczytać jako przejaw pozytywny, ponieważ oznacza, że coraz lepiej rozumiemy zagadnienia finansowe i niepewność przychodu w przyszłości. Coraz częściej podejmujemy temat pieniędzy i coraz częściej oszczędzamy. Zamiast myśleć “jakoś to będzie” podejmujemy bardziej świadome wybory finansowe.

Zbudowanie odpowiedniego zaplecza, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, nie jest łatwe i wymaga często od nas podjęcia kroków prowadzących do zmiany naszych nawyków. Dlatego tak istotne jest zarządzanie własnym budżetem i budowanie poduszki finansowej, która pozwoli przetrwać sytuacje kryzysowe, gdy nasze zarobki są niższe lub nieregularne.

Pamiętajmy więc, że kontrola naszych finansów jest niezwykle ważną kwestią. Nie zapominajmy jednak, że budżet wymaga, aby coś do niego wpływało – pieniędzy. Te z kolei generowane są z naszej pracy. Zadbajmy o to, aby nawet w sytuacji, gdy nasze zdolności do zarobkowania spadają, nasza sytuacja nie uległa znacznemu pogorszeniu.

Konrad Duszyński